Home » Айтарым бар » Жаканова А. А.

Жаканова А. А.

 

Жаканова Айнұр Ауесбековна,
Жамбыл облысы, Қордай ауданы,
№24 мектептің қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі

Балаларға арналған сайттар
(7-сынып)

Бөлім: Ғаламтормен дұрыс жұмыс жасау- мәдениет
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:
О.1 Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау;
Т.1 Зат есім, сын есім және себеп-салдар үстеулерді ауызша және жазбаша жұмыстарда орынды қолдану
Сабақ мақсатары:
 Барлық оқушылар орындай алады:
 * мәтін мазмұнындағы негізгі ақпаратты анықтайды, кестеге түсіреді;
 Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
 * мәтіннің мазмұнындағы нақты ақпаратты анықтай отырып, диалогқа түседі;
 Кейбір оқушылар орындай алады:
 * Зат есім, сын есім және себеп-салдар үстеулерді ауызша және жазбаша жұмыстарда орынды қолданады;
Тілдік мақсаттары:
 Оқушылар орындай алады:
 Сөздер мен сөз тіркестерін меңгереді;
Оқыту әдістері:
Әңгімелеу, сипаттау, түсіндіру, сұрақ-жауап, «кім жылдам», «фишбоун», «телефон тұтқасы», «үштік», «екі дұрыс, бір бұрыс» «кері байланыс» әдістері
Сабақтың барысы:
Сабақтың жоспарланған жаттығулар түрлері:
Психологиялық ахуал.
«Сиқырлы сандық» әдісіндегі сөз таптары арқылы топқа бөлу.
Алдыңғы сабақ.
 Сұрақ –жауап «кім жылдам» әдісі
1. Балалар, сендер балаларға қатысты қандай бағдарламаны білесіңдер?
2. Қандай балаларға арналған сайттар сендерді қызықтырады?
3. Балаларға арналаған сайттар сендерге не үшін керек?
Сөздікпен жұмыс.
• Білім- образование
• Ақыл-ум
• Сана-сознание
• Бұлт-облако
• Тау-гора
• Теңіз- море
• Саяхат-тур
Жаңа сабақ.
1-тапсырма. Жазылым. Айтылым. Топтық жұмыс.
Зат есімдерді сын есімдерге айналдырып жаз. Сол сөздерді себеп-салдар үстеулермен қосып, сөйлем ішінде қолдан.
«Фишбоун» әдісі
І-топ. «Зат есім» Білім, ақыл
ІІ-топ. «Сын есім» Сана, бұлт
ІІІ-топ. «Себеп-салдар үстеу» Тау, теңіз, саяхат
 Дескриптор.
-зат есімдерден сын есімдер жасайды;
-себеп-салдар үстеулермен қоса сөйлем ішінде қолданып, айтады
«бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды.
2-тапсырма. Айтылым. Жұптық жұмыс.
«Телефон тұтқасы» әдісі
Ғаламтордағы балаларға арналған сайттар туралы білетініңді айтып, досыңмен диалог құр.
Дескриптор.
-балаларға арналған сайттар туралы білетінін айтады;
— досымен диалог құрады;
«Смайликтер» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды.
3-тапсырма. Тыңдалым. Оқылым. Топтық жұмыс.
«Үштік» әдісі:

Мәтінді тыңда. Оқы, түсінгеніңді айт.
Дескриптор.
-мәтінді тыңдайды;
-оқиды, түсінгенін айтады;
Бағалау парақшалары әдісі арқылы.
Сергіту сәті.

4-тапсырма. Жазылым. Жеке жұмыс.
«екі дұрыс, бір бұрыс» әдісі
Мәтіндегі ақпараттың дұрыс, бұрыстығын тексер.
Дескриптор.
-мәтіндегі ақпараттың дұрыс, бұрыстығын тексереді;
«Смайликтер» әдісі арқылы бағалайды.
Кері байланыс: «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі арқылы кері байланыс парағын толтырып жазып, «кір жаю» әдісі арқылы кір жаятын жіпке іліп қояды.
 Мен бүгін білдім —————————-
 Мен бүгін сезіндім ————————-
 Мен келесі сабақта білгім келеді———-

Үйге тапсырма:
25 бет. 4-тапсырма. Оқылым. Жазылым.
Көп нүктенің орнына қажетті сөзді қойып, диалогті толықтырып оқыңдар. Өзің қажет деп тапқан сөйлемдерді жаз.

Сіз не дейсіз оқырман?

Е-мэйлыңыз жарияланбайды.