Home » Ашық сабақтар » Уу дыбысы мен әрпі

Уу дыбысы мен әрпі

Білім беру саласы: «Коммуникация»

Бөлімнің аты: Сауат ашу және жазу

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: У у дыбысы және оның әріп таңбасымен балаларды  таныстыру. Уу дыбысы бар сөз, сөйлем ойлап табуына назар аудару.

Тәрбиелік: Дамыту ойындарын пайдаланып еңбектенуге, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Дамытушылық: Балалардың тілдік, сөздік қорына мән беріп, ойлау қабілетін, қиялын дамыту.

Сабақтың типі: Жаңа сабақ

Сабақтың көрнекілігі: Дидактикалық материалдар, Уу дыбысының баспа түрі, текшелер, түрлі суреттер.

Сабақтың әдісі: Әңгімелеу, түсіндіру, сұрақ-жауап.

Пәнаралық байланыс:  Көркем әдебиет, сқоршаған ортамен таныстыру

Сабақтың барысы:

Сәлемдесу

Күннің көзі ашылды,

Көкке шуақ шашылды.

Құтты қонақ келіпті,

Төрімізге еніпті.

Амандасу үлкенге

Тәрбиенің басығой.

Ал,кәнеки бәріміз

Сәлем дейік үлкенге.

Тәрбиеші: Енді біз өзіміздің қандай әріптермен және дыбыстарды  үйренгенімізді есімізге түсірейікші. Үйренген әріптермен және дыбыстарды есімізге түсіріп қана қоймай, сол әріптен басталған тілек айтып жаңбыр тамшыларын тақтайға жабыстырамыз.

1-бала: Аспанымыз ашық болсын! 

2-бала: Туымыз көк аспанымызда мәнгі желбіресін!

3-бала: Денеміз сау болсын!

4-бала: Мәнгі бақытты болайық!

Дыбыс естіледі

Тәрбиеші: Бұл не дыбыс?

Бауырсақ кіреді.

 

Тәрбиеші: Бұл кім балалар? 

Балалар: Бауырсақ

Бауырсақ:

Әжей қойма қырнаған, екі уыс ұн жинаған.

Балқаймаққа шылаған, пісіріп маймен сылаған.

Суытып та сынаған, бауырсақпын зулаған!

Атайдан да құтылдым, әжейден де құтылдым, — деп әндетеді де,

  • Бірақ менің үйге қайтқым келеді. Ал мен үйге қайтатын жолды білмеймін. Балалар маған көмектесіңдерші.

Тәрбиеші: Балалар бауырсаққа көмектесеміз бе?

Балалар: Ия

Тәрбиеші: Қане ондай болса жолға аттанайық.

Балалар бауырсақпенен бірге жолға шығады.

Алдарынан қоян шығады.  

Қоян: Бауырсақ, бұл сен бе? Қасыңдағы балалар кім?

Бауырсақ: Бұлар – менің достарым!

Қоян: Өткен кездескенімізде мені әніңмен алдап өзің қашып кеткенсің! Бұл рет менің тапсырмамды орында масаң, менен қашып құтылмайсын. Достарың да бұл тапсырманы орындауыңда көмектессе болады.

Тәрбиеші: Балалар бауырсаққа көмектесейікші.

 

Қоянның тапсырмасы:

«Гүлдер» ойыны

Шарты: Гүлдің артында жасырынған сұрақтарға жауап беру:

  1. Дыбыстар неше түрге бөлінеді? Олар қандай түспен боялады?
  2. 2. Дауысты дыбыстарды айт.
  3. 3. Уу дыбысын айтып көріңдерші, дауысты ма, дауыссыз ба?
  4. Уу дауысты дыбысы бар сөздер айт.

Балалар бауырсақпен бірге қоянның тапсырмасын орындайды.

Алдыларынан қасқыр  шығады.

Бауырсақ (қорқып кетеді): Қасқыр, мені жеме, мен саған өлең айтып беремін.

Қасқыр: Жоқ, бауырсақ, өлеңің керек жоқ, сен менің тапсырмамды орында.

Тәрбиеші: Ал, балалар, қояннан бауырсақты құтқарып  алдық, енді қасқырдың сұрағына жауап берейік.

Қасқырдың тапсырмасы:

«Сиқырлы таяқша» ойыны

Шарты: Таяқшалардан Уу әрпін жасау

Балалар мен бауырсақ жолда кетіп бара жатса, қарсы алдыларынан аю шыға келеді. 

 Аю: Бауырсақ өткен кездескенімізде маған ән айтып бергенсің, бүгін сен менің тапсырмамды орындайсың.

Аюдың тапсырмасы:

Жұмбақ шешу.

1.Сусыз піскен ас көрдім,

Домаланған бас көрдім.(Қауын)

  1. 2. Күн батса қонақтап қалғыған,

Таң атса жерден жем аңдыған.(Тауық)

Осылай аюдың тапсырмасын орындап, бауырсақ мен балалар әрі қарай жөнеледі. Алдарынан түлкі шығады. 

Түлкі : Амансың ба, бауырсақ! Көргендерге ұнайды, жүзің қызыл шырайлы! Бірақ мен сені қазір жемеймін. Достарыңменен  менің тапсырмамды орындасаң сені жолыңнан қалдырмаймын ,орындай алмасаңдар, бауырсақ сені жеймін.

Түлкінің тапсырмасы:  

 «Ұшты-ұшты» ойыны

Түлкі бауырсақты бас сап жейін деп жатқанда, балалар айғайлап жібереді.

Тәрбиеші: Жоқ, қу түлкі олай болмайды, балалар мен бауырсақ  сенің тапсырмаларынды түгел орындады. Сен бауырсақты жей алмайсың.

Балалар түлкінің  тапсырмаларын  түгел орындап , бауырсақты жетектеп ата мен әжеге келеді.

Балаларды ата күтіп алады да, олармен амандасады.

Бауырсақ: Ата, бұл балалар  қоян, қасқыр, аю мен түлкінің тапсырмаларын орындап, мені құтқарып қалды.

Ата: Рахмет, балалар.

Узиб берайми узум,

Узумни эккан узим.

Узум айтар ховлида

Яшасам танхо узим.

Ата балаларды жүзіммен қонақ қылады. Балалар бауырсақпен қоштасып балабақшаға оралады.

 

Қорытындылау

 «Сөз ойла, тез ойла» ойыны.

 Мадақтау:

Тәрбиеші: Сендер өз еңбектеріңмен жақсы нәтижеге жеттіңдер, — деп мақтау тәсілін жүргізу.

Хабибуллаева Чарос Химаятуллаевна

                                            «Айша-Биби» бөбекжай-балабақша тәрбиешісі

                                      Оңтүстік Қазақстан облысы, Кентау қаласы

                                     Қарнақ ауылы

Сіз не дейсіз оқырман?

Е-мэйлыңыз жарияланбайды.