Сабақ тақырыбы ; 7 класс
Ақтөбе қаласы №31 қазақ орта мектебі
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Сабақтың мақсаты мен міндеті; Қазақ халық поэзиясының алыбы атанған Жамбыл Жабаевтың өмірі мен шығармашылығы туралы білімдерін тың деректермен толықтыру, ақынның шығармашылық тұлғасын кеңінен баяндау, талдау арқылы оқушылар бойына патриоттық ,рухани құндылықтар дарыту, ұжымдық ынтымақтастық байланысқа, тұлғаларды тану, құрметтеуге тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже;
— сабақ тақырыбына байланысты білімін толықтырып ,қорытады,
— бұрынғы таныс білімді жаңа мәліметпен ұштастырады,
— сұрақтарға жауапта өз ойын жеткізе білу қабілеті дамиды,
— өзіне және өзгеге жауапкершілікпен қарауға қалыптасады.
Сабақ түрі; Білімді бекіту сабағы
Әдістері;, сөздік жұмыстары (баяндау, сұрақ-жауап)
Жаңа технологиялық әдістер; СТО стратегиялары
Көрнекі құралдар; Слайдтар, парақшалар,деректі фильм
Сабақ барысы ;
Ұйымдастыру бөлімі;
— Оқушыларды түгендеу
— Оқу-құрал дайындығын зерттеу
— Сабақтың психологиялық ахуалын қалыптастыруда психотренинг «Гүлдер»
— Топқа бөлу (1,2,3,4 сандары арқылы топтастыру)
Сабаққа кіріспе;
-күн жадын жаздыру
— тақырыпты жаздыру «Жамбыл-жыр алыбы»
Алып |
-алып сөзіне ассоциация жасату
— оқушылар жеке, жұптық жұмыспен алып сөзіне топтастыру жасайды.
-мұғалім толықтыруымен ассоциация талданады
-сабақ мақсат – міндетін хабарлау
-өзін-өзі бағалау парақшасын тарату
Сабаққа дайындығым | Ассоциацияға қатысымым | Ротацияға қатысымым
| Аяқталмаған сөйлемге қатысымым | Мәнерлеп оқуым | Жатқа оқуым | Сатылы талдауым | Сұрақтарға жауабым | Жалпы белсенділігім | Қорытынды баға
|
(Бағалау 5 балдық жүйе .41-45 балл – «5» баға, 40-36 балл – «4» баға, 35 балл – «3» баға)
Сабақ жалғасы ;
Өмірі туралы мен білетін ақпарат |
Тұлғалық ерекшелігі туралы мен білетін ақпарат |
Айтыскерлігі туралы мен білетін ақпарат |
Шығармалары туралы мен білетін ақпарат |
1-қадам; Ротация әдісімен ақын туралы білім біліктерін танытуы, парақша толтыру
2-қадам; «Автордың орындығы» әдісімен ұсынылған ақпарат бойынша әр топтан 1 оқушы өз тобының парақшасын столға отырып, автор ретінде тақырыптық тапсырмаға түсінік беріп, талдайды
3-қадам; мұғалімнің толықтыруы ( ақын туралы тың деректерден деректі фильм)
4-қадам; Ротация әдісімен ақын туралы алған білім біліктерін парақшаға толтыру
Шығармалары туралы мен ұшін жаңа ақпарат |
Айтыскерлігі туралы менҮшін жаңа ақпарат |
Өмірі туралы мен үшін жаңа ақпарат |
Тұлғалық ерекшелігі туралы мен үшін жаңа ақпарат |
5-қадам ; әр топтан 1 оқушы өз тобының парақшасын тақырыптық тапсырмаға сай таныстырады.
6-қадам; Поэзия минуты .Әр топтан оқушылар ақын өлеңдерін жатқа ,мәнерлеп оқиды .
7-қадам; Пән аралық байланыс тарих пәні мұғалімінің Ленинград блокадасы туралы қосымша мәліметі.
8-қадам; Әдебиет теориясы ; «Ленинградтық өренім» өлеңін өлең құрылысына талдау.
Авторы —
Тақырып –
Жанр түрі –
Идеясы –
шумақ.
тармақ.
бунақ.
Әдеби теориялық ұғымдар:
Өлеңнің тәрбиелік мәні:
9-қадам ; оқушылар өз талдауларын тақтамен тексеріп сәйкестендіреді.
10-қадам «Аяқталмаған сөйлем» әдісімен сөйлем құрай білу білімдерін зерттеу.
-Жамбыл—————————
«Менің өмірім» деген өлеңінде———————-
Жамбыл жиырма жасында———————————
35 жасында——————————————————
Жамбыл жырларынан орын алған ауыз әдебиеті трлері————————————
Жамбыл дастандары———————————————
Кеңес жауынгерлерінің қайратына қайрат,жігеріне жігер қосқан ерекше өлең—————-
Сабақты бекіту; 5 жолды өлең әдісімен оқушыларға тапсырма жұмысы.
Сабақты қорыту ; Мұғалімнің жалпы тақырыптық шолу, елбасы сөзімен қорыту.