Нысамбаева Бахытгуль Набатбековна
Шымкент қаласы
№138 ЖОББМ
Математика пәні мұғалімі
Сабақтың оқу мақсаты:6.1.2.Рационал сандармен арифметикалық амалдарды орындау
Сабақтың мақсаты:Таңбалары әртүрлі сандарға арифметикалық амалдар қолданып,есептер шығарту
Күтілетін нәтиже:
1.Таңбалары әртүрлі сандарға амалдар қолдануды меңгереді.
2.Өз беттерінше есептер шығара білуге қалыптасады.
Оқушылардың топпен жұмыс істеуге,сыни тұрғыдан ойлануға бағыт-бағдар беру.
Әдіс-тәсілдер:
Топқа бөлу,сұрақ қою,талдау-талқылау,ойын элементтері.
Негізгі дереккөздер:
6-сынып оқулығы;дидактикалық материалдар;интербелсенді тақта
Сабақ басы:1.Ұйымдастыру
2.Психологиялық ахуал орнату
3.Сыныпты топқа бөлу
Үшбұрыш.Шеңбер.Төртбұрыш
4.Сабақ тақырыбына сай эссе жазу
1-топ:Ертегі құрастыру
2-топ:Табиғатпен байланыстыру
3-топ:Күнделікті тұрмыста қолданылуы
1.Рационал сандарды қолданып,ертегі жазады,суреттейді
2.Сабақ тақырыбына сай мысалдарды табиғат құбылыстары арқылы жазады,суреттейді
Графикалық диктант: «Иә,жоқ»
Қарама –қарсы сандардың қосындысы 0-ге тең иә
Таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісі оң сан иә
Екі теріс санның қосындысы теріс сан иә
Таңбалары әртүрлі екі санның көбейтіндісі теріс сан иә
Кез келген теріс сан нөлден үлкен жоқ
Теріс көбейткіштер саны жұп болса,көбейтінді оң сан иә
Теріс санның модулі сол санның өзіне тең жоқ
Таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісі оң сан иә
Кез келген теріс сан оң саннан үлкен жоқ
6,«Кім жылдам»
1-топ: -2,75+(-0,75)= 2-топ: 0+(-999)= 3-топ: -12:3=
-5*(-5):5= -0,72*(-1)= -64:8+34=
18+(-10)= 0:100= -25: (-5)=
-8*(-5)= 0*(-10)= -10*10=
100+(-100)= -56-(-35)= -45+(-55)=
-13*(-5)= -18+10= -100+99=
1-топ 2-топ 3-топ
* (-4)+5=- +5=3,5 * (-3)- = — 2 * (-4) – 5=-7
: (- )-7=- -7=-1 -7=-8 : – (- )= 2 : (- ) +1=
Сергіту сәті: «Оң сан,теріс сан»
Бүгін ауа температурасы 6 градус суық
Сатушы бірінші күні 5000 теңгеге шығынға ұшырады
Сүңгуір кеме 500 м тереңдікте жүзіп жүр
Шұңғыма тереңдігі 30м
Гималай тауындағы Джомолунгма шыңының биіктігі 8848м
Байкал көлінің тереңдігі 1620м
Қарақия ойысы 132м
Тарбағатай жотасы 2930м
Автобус аялдамадан 2м асып кетті
Автобус аялдамаға 1м жетпей тоқтады.