Қыдырмоллаева Бибигүл Төлегенқызы
Нұр — Сұлтан қаласы.
№ 60 мектеп- лицейі
қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, педагог-зерттеуші
Күні, сыныбы | Қазақ әдебиеті 6-сынып. | |||||||
Тақырыбы | «Құлақтан кіріп бойды алар» | |||||||
Оқу мақсаты | «Абайдың ән мен күй, жалпы өнер құдіреті туралы толғанысы | |||||||
Табыс критерийі (нәтижесі) | ||||||||
Барлығы | Көпшілігі | Кейбірі | ||||||
Өз беттерімен оқулық пен қосымша ақпараттардан өленнің тақырыбы мен идеясы туралы жаңа білімді меңгереді
| Сұрақтарға жауап іздейді, ойланады, пікірлерімен бөліседі | Әдебиет теориясынан алған білімдерін өз тәжірибелерінде қолдануға тырысады | ||||||
Дағдылар, модульдер | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | Ресурс | Уақыт | ||||
Мақсаты: Сыныптың зейінін аудару және шоғырлан дыру, коллабора тивті орта қалыптас тыру | · Сабақтың мақсатымен және бағалау парағының нәтижесімен таныстырады;
Ұйымдастыру сәті және топқа бөлу. Сергіту сәті. Бейнефильм көріп бір-біріне алған әсерлерімен бөліседі. Өлеңді музыка әуенімен оқу. Негізгі ойларды талдау. Топқа бөлу. Өлеңдегі негізгі ой арқылы шағын топтарға бөлу.
| Дәптерге сабақтың тақырыбын жазып алады Жалпы ән тыңдағанда қандай әсерде болғандарын айтады. Өлеңдегі негізгі ойды басшылыққа алып, топтарына ат қою. |
Музыка тыңдау | 5 мин | ||||
Үй жұмысы | Балалар, үйге қандай тапсырма берілді? Тақтадағы сұрақтарға жауап беру. | 3 мин | ||||||
СТО Ой тастау
Айтылым, тыңдалым
Инклюзивті оқыту (барлық оқушыларды сабаққа тарту) | Ой тастау. Мұғалімнің кіріспе сөзі: Абайдың әртүрлі суреттері көрсетіледі. —Бүгінгі сабақ не туралы болмақ? · · Әннің жанға ләззат беретіндігін және көкейге ой салатындығын өлеңннің қай бөлімінен көресіздер? — Сіздерге таныс суреттер ме? — Осы суреттерді өлеңнің қай бөліміне сәйкес деп ойлайсыздар? · Оқулықпен жұптық жұмыс. Оқулықтан суреттерге байланысты бөлімдерді жұбымен бірлесе отырып , жауаптарын толықтырады,
| Сұраққа ой жүгіртіп, оқулықтағы ақпаратты оқи отырып, жауаптарын нақтылайды. | Интер белсенді тақта, постер | 6 мин
5 мин | ||||
Қолдану
ОЖТ
| Тақтада өлеңнің қара сөзде жазылған үлгісі көрсетіледі. -Ақын ән мен күйден алған әсерін қалай суреттейді? -Демек, құлақтан кіріп,бойды алар деген ойға не айтасыздар? | Тақтадағы мәтінмен өлеңді салыстыра жауап береді. | Дәптер | Қорғау 5мин | ||||
ОЖТ
Жинақтау Топтық жұмыс
| Топтық жұмыс. І топ. Әр шумаққа ат қойып, көркемдегіш сөздерді берілген сызба бойынша толтырыңдар. (Дәлелін мәтіннен оқып отырулары керек) ІІ топ. Көрініс көрсету. Өлеңдегі негізгі ойды диалогқа айналдырып, рөльге бөліп ойнап шығу. ІІІ ІІІ топ. Сатылай кешенді композициялық талдау. ІҮ топ. Кестені толтырыңдар. «креативті матрица»
| Шығармашылық жұмысты орындайды | Постер | қорғау 10 мин | ||||
Рефлексия «3 минуттық эссе»
| Нұсқаулық.
Өз жазба жұмыстарына баға береді. Мақсаты: Өлеңнен алған әсерлерін,ойын қағаз бетіне түсіру. | Метатаным дағдылығы негізінде өз оқуларын бағалайды, нақты сыншы дос бола алады | Ақ қағаз | 3 мин | ||||
Бағалау
ОҮБ ж/е ОБ Әр оқушыға жеке бағалау парағы беріледі | Оқушылар бірін-бірі және топ жетекшілері қадағалап, ұпай қояды, қорытынды бағаны мұғалім шығарады. «+ — ?» әдісі бойынша стикерге рефлексия жазады, жабыстырады.
| Оқушы мен мұғалім арасындағы сенімге негізделген қарым-қатынас, көшбасшы | Бағалау парағы
| 2 мин | ||||
Үйге | Проблемалық сұрақ «Мен ішпеген у бар ма?!» Өлең неге бұлай аяқталды? Мақсаты: Өз ойын қағаз бетіне түсіру
| Күнделікке үй жұмысын жазады. | 1 мин | |||||
Сабақтан кейінгі ойланатын сұрақтар: | ||||||||
Не сәтті болды? Не сәтті болмады? Нені жақсартуға болады? Мен өз дағдыларымды нені дамыта алдым? Нені өзгертуге болады? Шығармадан қандай ой түйдіңдер?
| Несімен? | Дәлелі қандай? | ||||||
Бағалау парағы
«Құлақтан кіріп бойды алар»
Топ атауы:_________________________
№ | Оқушылардың аты-жөні | Үй тапсырмасы. Сұрақтарға жауап беруі. | Жұппен жұмыс істеу барысы | Топтық тапсырманы орындауы
| Эссе бойынша
| Реф сөйлеуі. | баға | Ескерту |
1 |
| |||||||
2 |
| |||||||
3 |
| |||||||
4 |
| |||||||
5 |
| |||||||
6 |
| |||||||
7 |
|
Жалпы сабақты бағалау критерийі
№ | Жұмыстар | Балы1- 5 | Жалпы балы | бағасы |
1 | Үй тапсырмасы (жазбаша, ауызша) | 10-14 балл- «3»
15-19 балл- «4»
20-25 балл- «5» | 3 4 5 | |
2 | Топтық тапсырма орындағанда | |||
3 | Ой толғаныс (Эссе) | |||
4 | Сұрақ-жауап (Ауызшы көркем тілмен сөйлеуі) |
Сабақта неше сұрққа жауап бердім? | Бүгінгі сабақта қандай сөз есімде қалды? | Сабақтың қай жері ұнады? | Сабақтан алған 1сөйлемім қандай? | Маған нені қайталау керек? | Шығармадағы негізгі ой қандай болды? | Бүгінгі сабаққа резюме | Өзіме қойған бағам | Мұғалімнің ескертуі |
|
|
Әр оқушы өзін- өзі бағалау парағы
Бағалау парағын толтырып, топ басшысына тапсырыңдар!