Мақсаты: оқушылардың сауат ашу пәнін оқу барысында алған білімдерін көрсетуге көмектесу, мәнерлеп оқу, қара сөздерді айтуға, үйренген білім, білік дағдыларын ары қарай жетілдіруге жағдай туғызу, оқуға, білім алуға, достық қарым-қатынас орнатуға тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: «Әліппе» макеті, оқушылардың дәптерлері, суреттері, шығармалары, видео «Алғашқы қоңырау», әріптер.
Сабақ барысы:
Жүргізуші: Ал, қанеки, балалар, ата-аналар, құрметті қонақтар! «Әліппе» әлеміне саяхатқа аттанамыз.
(Музыка. Сахнада Буратино мен Мальвина билеп жүр).
Жүргізуші: Балалар, бұлар кімдер?
Көрермендер: Буратино, Мальвина.
(Артемон «Әліппе» кітабын тістеп алып жүгіріп келеді.)
Мальвина: Артемон, бұл не? Не көтеріп жүрсің? Бұл кітапты қайдан алдың?
Буратино: Қандай әдемі кітап! Сұраусыз алған сияқтысын ғой өзі.
(Артемон үреді).
Мальвина: Буратино, бұл кітапты міндетті түрде иесіне апарып беру керек!
Буратино: Иә, дұрыс айтасың. Кеттік!
Жүргізуші: Сөйтіп, біздің кейіпкерлеріміз жолға шықты.
(Сахнада көңілсіз балалар отыр)
Мальвина: Балалар, мына зат сендердікі ме?
Оқушылар: Алақай, кітабымыз табылды!
Буратино: Бұл қандай кітап?
Лия: Бұл – сиқырлы кітап.
Нұрай: Жақсы кітап Әліппе,
Үйретеді әріпке.
Қуыршақпен қоштастым,
Әліппемен достастым,
А-дан бастап әріпті,
Теріп маған танытты.
Дана: Үйретті бізді Әліппе,
42 дербес әріпке.
Сөз, сөйлем құрап әріптен,
Лайық болды дәріпке.
Мальвина, Буратино: Әліппе! Жақсы екен.
Лия: Келіңдер, қонақ болыңдар. Бүгін біз шексіз қуаныштымыз. Өйткені, алғаш хат танытып, сауатымызды ашқан сүйікті «Әліппемен» қоштасқалы отырмыз.
Дариға: Бар кітапқа бас болған,
Әліппе – ғылым анасы.
Әліппеден басталған,
Даналықтың данасы.
Хор: «Әліппе»
Буратино: Балалар, мен де сендер сияқты оқып үйренгім келеді.
Дильназ: Буратино, қорықпа, біз саған үйретеміз. Міне, сен аңсаған әріптер де келді.
Оқымақ боп әріптерді,
Ашып едім «Әліппені.»
Бұл достарым қызық неткен,
Әріп біткен зытып кеткен.
Нұрай: А – Абай атам өленің,
Апама оқып беремін.
Лия: Ә – Әуезов Мұхтар атаның,
Әлем білді атағын.
Дариға: Б – Білгір ғалым ақын еді,
Байтұрсынов Ахмет.
Дана: Ғ – Ғабиден, Ғабит еңбегі,
Ғұмырлық байлық елдегі.
Дильназ: Д – Дәуірден тұр тіл қатып,
Дулатұлы Міржақып.
Олжас: Ж – Жүсіпбек Аймауытов ұлы дарын,
Жұртына берсем деген білім нәрін.
Кенжебек: И – Иірімі өлеңдерің ғажап еді,
Исаны ұмытпайды қазақ елі.
Бақытгүл: К – Кенен ата-ақын еді көшелі,
Кейінгі ұрпақ жырын жаттап өседі.
Диас: Қ – Қажымұқандай алыпты,
Қалмақан ата жазыпты.
Саясат: М – Мағжан дәуір перзенті,
Мағжан ердің келбеті.
Лия: Н – Нұр сүйген кең маңдайын,
Нұрпейіс ата Байғанин.
Нұрай: О – Орны бөлек алыптың,
Олжас Сүлейменов ұлы халықтың.
Дильназ: Ө – Өнер алды қызыл тіл,
Дулат ақын шын бұлбұл.
Дана: С – сындарлы елдің сұнқары,
Сәкеннің біз ұрпағы.
Кенжебек: Х – Хамит ата кітабы,
Күнде оқиды ұрпағы.
Диас: Ш – Шәкәрім өлеңдегі ұлы тұлға,
Жырларын хақымыз жоқ ұмытуға.
Бақытгүл: І – Ізімен келе жатқан өршіл үміт,
Ілияс ақын ата Жансүгіров.
Мальвина: Біз сендерге жұмбақ жасырайық. Шешуін таба аласындар ма?
Жүргізуші: Біздің ата-аналарымыз да өте тапқыр.
Буратино: Олай болса …… мамасы, мына жаңылтпашты айтып көріңізші.
(Жаңылтпаштар айтылады.)
(» Қызыл-жасыл көбелек» әні айтылады).
Мальвина: Балалар, ал ең алғашқы мектепті ашқан кім?
Хормен: Ыбырай Алтынсарин.
Олжас: Айтпайсың дәл қазіргі еліңе өкпе,
Болашақ етеді аңыз сені көпке.
«Ыбырай Алтынсарин» — деген шақта,
Бар мектеп көтереді қолын көкке.
Кенжебек: Ыбырай Алтынсарин – Қазақтың аса көрнекті ағартушысы, өз заманының асқан ойшылы.
Мальвина: Ыбырай Алтынсарин сендерге қандай өсиет қалдырды?
Оқушылар: Кел, балалар, оқылық
Оқығанды көңілге ,
Ықыласпен тоқылық!
Буратино: Сендер оны орындап жүрсіңдер ме?
Дана: Тату-тәтті достармыз біз,
Ынталы да талапты.
Көп білуге құштармыз біз,
Жақсы оқимыз сабақты.
(Буратино тақтада мұрнымен жазады)
Мальвина: Буратино, сен не істеп жатырсың?
Буратино: Жазу жазып тұрмын…
Мальвина: Тәлім өлең.
Түзу отыр партада,
Қыры батпас арқаңа.
Аянба шомыл көк терге,
Әдемі жазғай дәптерге.
Досыңдай жүрер күнде еріп,
Шәкіртке серік – күнделік.
Оқулық бір-ақ жылға ма?
Бүктеме, сызба, тырнама!
Қарындаш, қалам сен ал да,
Салып қой кешке пеналға.
(Буратино партаға отырып жазады)
Буратино: Ой, мен шаршаймын ғой!
Жүргізуші: Олай болса, бәріміз біраз сергіп алайық.
(Сергіту сәті)
Буратино: Қандай керемет! Жарайсыңдар!
Жүргізуші: Мектепке келгеніңізге 4 ай ғана уақыт өтті. Осы уақыттың ішінде біраз нәрсе үйрендіңдер.
Сіздің жақсы оқуыңызға көмектескен аяулы аналарыңыз бен әжелеріңізге мың алғыс! Әнімізді қабыл алыңыздар.
Нұрай: Жарқын жүзді жан анам,
Сендей болсын бар адам.
Сендей болса бар адам,
Шаттық кетпес баладан.
(Ән «Менің анам не дейді»)
Буратино: Әліппе сандарды да үйретеді ме?
Оқушылар: Жоқ, сандарды математика үйретеді.
(Оқушыларға өлең есептер айтылады)
( Ән «Есеп сабағы»)
Мальвина: Балалар, бұның бәрін сендерге үйреткен кім?
Дильназ: Әліппе даңғыл жол ашты,
Жаңадан пәндер жалғасты.
«Әліппе» сырын ұқтырған,
Рахмет, ұстаз алғашқы!
Лия: Ең алғаш қолға алғанда Әліппені,
Қызығып қарай бердім әріптерді.
Мен үшін жұмбақ сыр боп қалар еді,
Ұстазым оның кілтін алып берді.
(Кілтті Буратиноға береді)
Бақытгүл: Оқитын әрі жазатын,
Білімге қол созатын,
Оқушы болдың сауатты,
Білімнің кілтін ашатын.
Дана: Қош бол, құтты Әліппем,
Көп нәрсені үйреттің.
Таныстырып әріппен,
Тақылдатып сөйлеттің.
(Буратино мен Мальвина кілт пен Әліппені алып кетеді.)
Хормен: Қош бол, құтты Әліппем!
Жүргізуші: Сөйтіп Буратино мен Мальвина өздеріне құпия болған кітаптың сырын ашқан екен.
( Ән «Жас дәуірдің түлегіміз»)
Жүргізуші: Осымен, құрметті қонақтар, ертегіміз аяқталды.
Кутбанова Алия Елеусиновна
КММ «Тассай орта мектебі»
Бастауыш сынып мұғалімі
Ақтөбе облысы, Хромтау ауданы