Мақсаты: 1. Қазақ халқының салт-дәстүрлері туралы мағұлымат алу.
- Тілдерін дамытып, сөздік қорларын арттыру.
- Оқушыларды қазақ халқының мәдениетін құрметтеуге тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: Слайдты көріністер, кестелер
Сабақтың түрі: дәстүрлі емес.
Ұйымдастыру кезеңі: Қазақ халқының күйі орындалады. Мұғалімнің кіріспе сөзі.
Мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын мәлімдейді.
«Білгірлер» — сайысы жарияланады.
Мұның бәрі тақтада жазулы болады.
Эпигроф оқылады (тақтада): Туған тілім — тірлігімнің айғағы,
Тілім барда айтылар сыр ойдағы.
Өссе тілім, мен де бірге өсемін,
Өшсе тілім, мен де бірге өшемін.
(Ә.Тәжібаев).
Мұғалім сайыс кезеңдерімен таныстырады (тақтада):
- «Тіл дамыту»
- «Үй жұмысы»
- «Қайталау»
- «Салт – дәстүрлер»
- «Өнер»
- «Қорытынды»
1.«Тіл дамыту» — кезеңінің сұрақтары: Оқушылар торкөздерді таңдайды (тақтада).
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
- Жұмбақ жасыр.
- Қазақстан халықтарының мерекелік күндерін ата.
- Қазақтың ақын-жазушыларын ата.
- Мақал-мәтел айт.
- Тақпақ айтып бер.
- Төрт түлік туралы не білесің.
- Ел рәміздерінің құрылымын айтып бер.
- Ұлттық ойындардың бірін көрсет.
- Отбасы мүшелері туралы айтып бер.
- Досыңа мінездеме жаса.
2.«Үй жұмысы» — кезеңінің тапсырмасы: 7- тапсырма. 47 бет.
Қазақ тілінде өз өмірбаянын жазып келу.
3.«Қайталау» — кезеңінің тапсырмасы: Әр оқушыға әр түрлі нұсқадағы тест жұмысы таратылады.
4.«Салт-дәстүрлер» — кезеңінің тапсырмасы: Тақтадағы сөздерден қалағанын таңдап, оның орыс тіліне аудармасын жасайды. Одан соң ол сөздің қалташығынан қазақ халқының салт-дәстүрлері туралы әңгіме шығады. Оқушы ол әңгімені мәнерлеп оқып береді де, аудармасын жасайды. Өзге оқушылар көмекке әзір тұрады. Осылайша жалғасады.
Ақын | Елбасы | Қазақ | Мемлекет | Достық |
Білім | Отбасы | Жылқы | Халық | Еңбекқор |
- «Өнер» — кезеңінің тапсырмасы: Оқушылар «Қара жорға» — биін билейді.
6.»Қорытынды» — кезеңінің тапсырмасы: Оқушылар тақтадағы суреттерге қарап таратылған кестелерді толықтырады.
Салт-дәстүрлер | Мағынасы | |
1 | Әдетте киіз үйдің шаңырағын ер адамдар көтереді. | |
2 | Қазақ ұлтының тұрмысына тән қимылдары болады. | |
3 | Сыйлы қонақтарды құрметтеуге арналады. | |
4 | Баланы зеректілікке, төзімділікке үйретеді. | |
5 | Қазақ халқының жылқы малына деген ықыласын білдіреді. | |
6 | Әр мұсылманның алла тағалаға адалдығын білдіреді. | |
7 | Итті, құсты арнайы үйрету. |
Жауаптары: 1. «Шаңырақ көтеру». 2. «Қазақ биі». 3. «Бешбармақ». 4. «Асық ойыны». 5. «Бәйге». 6. «Құрбан шалу». 7. «Аң аулау».
Үй тапсырмасы: «Қазақ халқының салт-дәстүрлері» — тақырыбына шығарма жазып келу.
Бағалау: Оқушылардың сабақтағы біліктерін бағалау.
Петропавл қаласындағы №42 орта мектептің
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Шалахаев Бекайдар Жылқайдарұлы