Мақсаты:
1.Топтық білім – сайыс сабағын өткізу
2.Аталған бөлім бойынша оқушылардың білім, біліктілік дағдыларын бақылау, бағалау
3.Топтық, деңгейлік, блоктық жүйелерді үйлестіру жолдарын көрсету
Түрі: Аралық білік дағдысын бақылау сабағы
Әдісі: Жеке, топтық, деңгейлік, блоктық жүйелерді үйлестіру әдісі
Көрнекілігі: Топтардың орналастырылуы, бағалау парағы, үлестірмелі тапсырмалар, көрнекі сызбалар, функция графиктері, түрлі-түсті қағаздар, борлар, т.с.с.
Сабақтың жүргізілу барысы:
Ұйымдастыру бөлімі: 2′ 1.Бағалаушы педагогтарды белгілеу, бағалау парағын ұсыну
2.Сабақтың құрылымымен қысқаша таныстырып өту.
3.Топтарды таныстыру, бағалау жүйесінің қалай жүргізілетіндігіне тоқталу
Сабақтың жүргізілу құрылымы:
І.Алгоритмдік бөлімі 7′
1.1.Сұрақтарға жауап беру1.2. Көрсеткіштік өрнек пен логарифмнің мәндерін есептеу (жеке тапсырма)
1.3. Салыстыру (топ шешімімен тақтада әр топтан бір оқушы).
ІІ. Оқушылық бөлім 10′
2.1.Анықталу облысын табу (топтың ұйғарымымен тақтада әр топтан бір оқушы).
2.2. Көрсеткіштік және логарифмдік теңдеулерді шешу (жеке тапсырма)
ІІІ.Эвристикалық бөлім 11′
3.1. Көрсеткіштік және логарифмдік теңдеулерді, теңсіздіктерді топ мүшелерінің тізбектей орындауы.
3.2. Әр топтың жеке бір мүшесіне жеке орындауға мүмкіндік беру
ІҮ. Шығармашылық бөлім. 11′
4.1. Топ жетекшілерінің сайысы
4.2. Түрлендіру жолымен функция графигін салу, қорғау.
Бағалаушы мұғалімдер: 4′
Жеке оқушылардың бағалары мен топтың бағаларын хабарлайды.
Оқушылардың қолында және топта:
1. Оқулық. 2. Күнделікті жүмыс дәптері және түрлі-түсті қағаздар. 3.График салуға арналған түрлі-түсті қалың карандаштар. 4. Бейджиктері. 5. Тақырыптарын қорғауға арналған қосымша қажетті құралдар, мәліметтер т.с.с.
Топ мүшелері:
І тап: Мадина,Айсұлу, Бесұлан, Анель, Батыржан
ІІ.топ: Нұрлан,Шыңғысхан, Диасжан, Мөлдір, Еділ
ІІІ топ: Алмаз, Махамбет,Асхат, Гаухар, Дамир
ІҮ топ; Әлібек, Жасұлан, Дияр, Айдана, Айперім
Сабақтың жүргізілу барысы
І.Алгоритмдік бөлімі 7′
1.1.Сұрақтарға жауап беру
Көрсетіштік функция мен логарифмдік функциялар арасындағы байланыс қандай? Олардың анықталу облысы мен мәндер жиындарының айырмашылықтары?
1.2. Көрсеткіштік өрнек пен логарифмнің мәндерін есептеу (жеке тапсырма)
Өрнектің мәнін тап:
log2log24
log5 log33
- 3
- 5
- log4 log2 log381
- log5125
- log4 log3
- log28
- log5128 • log2
- log123 + log124
- log2+log2
- log7196 ─2 log72
- log25 ─ log235+ log256
1.3. Салыстыру (топ шешімімен тақтада әр топтан бір оқушы).
1) және ;
2)lg0,7 және lg;
3) және ;
4) және 3100.
ІІ. Оқушылық бөлім 10′
2.1.Анықталу облысын табу (топтың ұйғарымымен тақтада әр топтан бір оқушы).
1)y=log7 ;
2)y=log;
3)y=lgx+lg(x2-1);
4)y=lg(x3-x) +.
2.2. Көрсеткіштік және логарифмдік теңдеулерді шешу (жеке тапсырма)
- =1
- =
- ─+=21
- +─=47
- +++=30
- 7 •
- + =80
- + =
- ─ 6 • + 5=0
- ─ 2 • =3
- + + = 84
- x + x + x =0
- x = 1
- x + x + x = 9
- = 5,5
- 2 +
- =0
ІІІ.Эвристикалық бөлім 11′
3.1. Көрсеткіштік және логарифмдік теңдеулерді, теңсіздіктерді топ мүшелерінің тізбектей орындауы.
1) lg() =2+0,25lg16-0,5xlg4;
2)
3) — 21*+27=0
4)
3.2. Әр топтың жеке бір мүшесіне жеке орындауға мүмкіндік беру 1)
2) 3*
3)
4)
ІҮ. Шығармашылық бөлім. 11′
4.1. Топ жетекшілерінің сайысы
1)
2)
3)25 *
4)
4.2. Түрлендіру жолымен функция графигін салу, қорғау.
1)Y=II 2) y=II 3) y= 3-
4) y=
Өрнектің мәнін табу тапсырмаларының орындалуы, жауабы:
- =
- = ─3,5
- =─(
- log2 log24 = 1
- log5 log33 =
- 3 =
- 5 =25
- = 3
- = 2
- log4 log2 log381 =
- log5125 =
- log4 log3=
- log28 =
- log5128 • log2= 7= 7 • (─3) = ─21
- log123 + log124 =
- log2+log2
- log7 196 ─2 log7 2 =
- log2 5 ─ log2 35+ log2 56 = =
- =
- = 3
Теңдеуді шешу тапсырмаларының орындалуы мен жауабы::
- =1
- =
- ─+=21
Жауабы: x=1
- +─=47
- +++=30
7 •
- + =80
2 •
a1/2
1)
2)
- + =
a+
a1/2=.
- ─ 6 • + 5=0
- =1, x=0;
- ─ 2 • =3
1)
2)
- + + = 84
- x + x + x =6
x+ 2 x ─x=6
2 x=6;
x=3;
- x = 1
x = 2, x=
- x + x + x = 9
x +x─x=9
x=9 ; x = 3 ;
x=
- = 5,5
- 2 +
1/2=
1)=2;
2)x=
=1
=a;
a1/2=1
- =0
- x─1=1; x=2;
- x ─ 1 = ─1; x=0
Жауабы:
Бағалау: 4′
1) Топ жетекшісі топ мүшелерін сабаққа қатысу белсенділіктері мен орындаған мүмкіндіктеріне қарай бағалауы 2) Бағалаушы мұғалімдер:
Сабақтың жүргізілу барысына қысқаша анализ жасай отыра, жеке оқушылардың бағалары мен топтың бағаларын хабарлайды,.
З.Қуандыққызы
№ 82 «Дарын» мамандандырылған лицейі
алгебра пәні мұғалімі
Астана қаласы