Home » Ашық сабақтар » И. Крылов. Шегiртке мен құмырсқа

И. Крылов. Шегiртке мен құмырсқа

Куренкеева Мария Бозтаевна

Ақкөл орта мектебінің

жоғары санатты бастауыш сынып мұғалімі,

Жамбыл облысы, Талас ауданы, Ақкөл ауылы

 

 

И. Крылов. Шегiртке мен құмырсқа

МақсатыЕртегінің мазмұнымен таныстыру арқылы көркем сөздер туралы мағлұмат беріп, сөйлеу тілінде атқаратын қызметін байқату
Жалпы мақсатТақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру.
Күтілетін нәтижеЕртегінің тәрбиелік мәнін ашады, ертегі кейіпкерлерінің іс-әрекетіне баға береді, топ ішіндегі белсенділігі артады.
7 модульдің қолданылуыАКТ, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер«Ой шақыру», «Автор орындығы», «Ойлан бірік-бөліс, талқыла», «Егер де мен…»
Қолданылатын ресурстармаркерлер, слайд, тақта, стикерлер, ноутбук
Ұйымдастыру кезеңі

 

 

 

 

Тренинг

Оқушыларды шеңбер бойымен тұрғызып, жапырақ түстері арқылы топқа бөлу

Алтын ереже туралы айту.

Әр топқа бағалау парағын таратып беру.

 

Психологиялық дайындық.

Оқушылар топқа бөлініп, өз топбасшыларын сайлайды.

Топ ішінде тәртіп ережелері талданып, сол арқылы сыныптың алтын ережесін құрады.

Бағалау парағы арқылы топбасшылар өз топ мүшелерін бағалап отырады.

Көңіл-күйлері көтеріледі.

Сабақ кезеңдеріТапсырмаМұғалімнің іс-әрекетіОқушылардың іс-әрекеті
Қызығушылық

тарын ояту

Миға шабуыл

 

Жалпы сыныпқа өткен тақырып бойынша сұрақтар тарату, үйге берілген тапсырманы топ бойынша сұрауІ топ.Орман көрінісі

ІІ топ. Тиіннің қысқа дайындығы

ІІІтоп. Борсықтың тіршілігі

ТүсінуОй шақыру Жұмбақ шешуКейіпкерлерді ажырату. Мысал туралы түсінік беру.Суретпен жұмыс жүргізеді «Автор орындығы» әдісі арқылы қосымша мәліметтер айтады.
ҚолдануЗерттеу жұмысы Суреттен көрсете отырып постер арқылыӘр топқа тапсырма беріледі, сол тапсырманы суреттер арқылы көрсетеді, нәтижесін постерге салады.

І топ. Құмырсқа

ІІ топ. Шегіртке

ІІІ топ. Сипаттау

Жеке ойланады, топ болып біріге жұмыс жасайды, басқа топтарға бөліседі.
Сергіту сәтіОқушылармен бірге сергіту сәтін жасауҚимылдарын өлең шумағымен келтіреді.
ТалдауШығармашылық тапсырмаІ топ – өлең ұйқасын табады

ІІтоп – өлеңді мәнерлеп оқиды

ІІІ топ — «Сыңарын тап»

Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту
Жинақтау«Ойлан, жұптас, топтас, ортаға сал»

 

 

Әр топқа тапсырма беру

 

 

 

 

 

«Егер де мен»

 

Венн диаграммасы

 

Ой түйіндеу

Топтарға жаңа тақырып бойынша тапсырмалар таратып, ортаға әр топтан шығартып айтқызу

І топ. Шегірткенің жазғы тіршілігі

Шегірткенің қысқы тіршілігі

ІІ топ. Құмырсқаның жазғы тіршілігі

Құмырсқаның қысқы тіршілігі

ІІІ топ. Синоним сөздер табу

Топ мүшелеріне сұрақ

 

І топ. Салыстырады

ІІ топ. Сурет бояиды

ІІІ топ. Шегірткеге хат жазады

Жақтаушы

Даттаушы

Қорғаушы

Егер сен Шегірткенің орнында болсаң не істер едің?

Шегіртке сияқты қиналмас үшін: ——————

-Жалқау болмаймыз

-Әрқашан еңбектенеміз

-Сабақты жақсы оқу

-Өз-өзіңе ыңғайлы жағдай жасау

Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап береді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар өз ойларын жинақтап, түйінді ой шығарады. Мысалы:

«Қыстың қамын жаз ойла»

БағалауӨзін-өзі бағалау (2 мин)

Бағдарша, бағалау парақшалары

Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын таратуӨзін өзі топпен бағалайды
Рефлексия Стикерлерді толтыруОқушыларға стикер толтыруды ұсынуҰсынылған стикерді толтыру

Сіз не дейсіз оқырман?

Е-мэйлыңыз жарияланбайды.